Strona główna » Usługi » Ogrodnictwo » Budowania strumienia
Budowania strumienia

Wzniesienia na działce można zawsze wykorzystać do zbudowania strumienia, który doda uroku ogrodowi. I nieważne, czy są naturalne, czy też utworzone z ziemi przywiezionej z wykopów.

 
Strumień na 6 sposobów




 

Chociaż ogród położony jest na Mazowszu, przypomina morenowy krajobraz Suwalszczyzny. Pagórkowaty teren, źródełko, strumień i staw sprawiają, że otoczenie domu kojarzy się z wakacjami. Można zapomnieć o tym, że tuż za granicą ogrodu przebiega droga gruntowa do miasta, nad którą unoszą się tumany kurzu wzbijane przez samochody.

Zmiana krajobrazu nie była bynajmniej kaprysem właścicieli - dokonała się za radą projektanta, który uznał styk z drogą za sporą wadę przyszłego ogrodu. Kiedy oprotestowali pomysł, przekonał ich, że w ogrodzie wszystkim będzie dokuczał i hałas, i kurz, i wścibscy przechodnie. I że sposobem na to wszystko jest podniesienie terenu wzdłuż granicy z drogą. Aby usypać takie "półgórki", które opadają łagodnie w stronę domu, a od strony drogi kończą się pionowo wzdłuż drogi, trzeba było wybudować zamiast ogrodzenia wysoki na dwa metry żelbetowy mur oporowy.

Projektant namówił właścicieli, by u stóp sztucznych górek założyli staw ogrodowy, przekonał ich też, że do stawu powinien spływać strumień, który będzie zdobił ogród i napowietrzał wodę w stawie.

Aby powstał strumień, w jednej z przełęczy między pagórkami utworzono źródełko: woda wypływa do niewielkiego górnego oczka wodnego, w którym leży głaz z nawierconym otworem. Potem spływa po zboczu meandrującym korytem długości około 30 m aż do stawu położonego na płaskiej części działki. Po drodze pokonuje cztery kamienne progi, które dzielą koryto strumienia na cztery odcinki. Dzięki temu, że w każdym z nich może zatrzymać się woda, strumień nie wysycha, kiedy pompa tłocząca wodę do źródełka nie działa (np. kiedy nie ma prądu).

Różnica wysokości terenu między źródełkiem a lustrem wody w stawie wynosi 1,5 m. Woda tłoczona jest pod górę zakopanym pod ziemią przewodem, którego wylot osadzono w głazie ułożonym przy brzegu górnego oczka. Pompa wymuszająca ruch wody umieszczona jest na dnie stawu.

Progi w strumieniu ułożono z odpadów piaskowca, które pozostały z utwardzania ścieżek. Dno koryta wyłożono geowłókniną i uszczelniono folią. Na końcu wszystko przysłonięto żwirem oraz kamieniami polnymi. Wzdłuż strumienia posadzono rośliny nadwodne - kosaćce, kaczeńce, sity, tataraki, które mogą przywodzić na myśl suwalskie łąki z polodowcowymi jeziorkami.

Rozwinięcie tematu:

       Materiały
       Wykonanie
       Strumień zimą
       Folia EPDM

Strumień na 6 sposobów

       Folia PVC 
       Wykładzina EPDM 
       Siatkobeton
       Laminaty wylewane

szukaj:
 
 
 
Strona główna | O firmie | Usługi | Gwarancja | Pracownicy | Linki | Cennik | Mapa serwisu | Kontakt
80
81
82
83
146
147
148
149
150
151
34