Najtrudniejszym zadaniem związanym z tworzeniem instalacji jest opracowanie projektu, dlatego najlepiej, jeśli wykona go specjalista. W projekcie zaznacza się na planie działki obrys domu, ścieżek, podjazdu, trawnika, rabat i miejsce ujęcia wody. Na podstawie tych informacji - znając wydajność i ciśnienie pompy lub ciśnienie wody w wodociągu, a także wydajność poszczególnych zraszaczy i ich wymagania co do ciśnienia wody - ustala się rozmieszczenie zraszaczy, liczbę niezależnych linii nawadniających, czyli sekcji, a także średnicę i długość rur.
Warto dopilnować, by taki projekt rzeczywiście powstał na papierze z uwzględnieniem ewentualnych poprawek po wykonaniu. Dzięki temu łatwiej będzie dopilnować, by instalacja nie została uszkodzona podczas późniejszych prac w ogrodzie.
Wykonanie instalacji nawadniającej najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, która oprócz przygotowania projektu kupi materiały i osprzęt, po czym zmontuje, zaprogramuje i uruchomi system. Aby oszczędzić nieco na kosztach, można też ułożyć instalację samodzielnie, ale nie warto rezygnować z fachowego projektu.
Koszt instalacji automatycznego podlewania można też rozłożyć na raty, jeśli zaplanuje się stopniową rozbudowę systemu, byleby rozbudowa ta była przewidziana od początku.
 Kontakt
|
|