Strona główna » Pompy do oczek wodnych » Do fontanny
Do fontanny

Fontanna nie tylko zdobi ogród, ale przede wszystkim skutecznie napowietrza wodę. Pompa fontannowa musi zasysać wodę czystą (aby nie zatykały się kanaliki w dyszach fontannowych), dlatego ma na wlocie gąbkę lub gęstą siatkę filtrującą, która zatrzymuje drobne zanieczyszczenia.

Pompa fontannowa może też zasilać strumień lub kaskadę albo figurki fontannowe. W tym celu trzeba do pompy podłączyć trójnik oraz zawór umożliwiający regulowanie ilości wody skierowanej do kaskady (strumienia) lub figurki.

w Parametry pompy. Wymagana wysokość podnoszenia wody (ciśnienie) oraz wydajność pompy zależą od rodzaju dyszy oraz zaprojektowanej wysokości strumienia fontanny. Parametry te zwykle są podawane na opakowaniu dysz fontannowych. Maksymalne ciśnienie wytwarzane przez pompę powinno być około 50% większe niż wysokość wody w planowanej fontannie - czyli do dyszy, która wytwarza strumień fontannowy wysokości 1 m, należy dobrać pompę, której maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 1,5 m.

- Usytuowanie pompy. Żeby pompa się nie zamulała, należy ustawić ją na podwyższeniu a nie na samym dnie, albo (zwykle po wyjęciu gąbki z pompy) należy doprowadzić do niej wodę zasysaną i oczyszczoną przez filtr poprzedzający pompę. Niektóre pompy sprzedawane są łącznie z filtrem. Są też pompy pływające na powierzchni wody.

- Dysze fontannowe zapewniające różne efekty kupuje się w komplecie z pompą lub osobno. Króćce przyłączeniowe dysz dostępnych na rynku są znormalizowane, mają 1/2 lub 1 i pasują do każdego typu pompy. Jeśli pompa będzie ustawiona głęboko, do dyszy mogą być potrzebne rurki przedłużające. Dysza musi być tak dobrana, by nie wychlapywała wody poza oczko nawet wtedy, gdy wieje wiatr (wysokość i szerokość fontanny powinna być mniejsza niż najmniejsza odległość między fontanną a brzegiem).


Kontakt           


szukaj:
 
 
 
Strona główna | O firmie | Usługi | Gwarancja | Pracownicy | Linki | Cennik | Mapa serwisu | Kontakt