W sprzedaży są specjalne pompy do współpracy z filtrami, pompy do zasilania kaskad lub strumieni albo fontann, a także pompy uniwersalne, które mogą łączyć wymienione funkcje.
Dobór pomp najlepiej powierzyć projektantowi, który ma budować staw ogrodowy. Wybierze on najodpowiedniejszy rodzaj pompy i określi jej parametry, czyli:
- wydajność,
- ciśnienie wody, tzn. wysokość, na jaką pompa ma ją tłoczyć.
Kto sam jest projektantem i wykonawcą swojego stawu, powinien pamiętać, że parametry pompy najlepiej dobierać do konkretnego zbiornika:
- o znanej pojemności,
- z zaplanowanymi efektami związanymi z ruchem i filtrowaniem wody,
- z określonymi parametrami takich urządzeń jak:
1) filtr - trzeba znać wymaganą jego wydajność,
2) koryto strumienia lub kaskady - trzeba określić ich szerokość i wyniesienie ponad lustro wody w stawie,
3) dysze fontann - należy określić kształt i wysokość strumienia wody tryskającej z fontanny,
4) węże transportujące wodę - trzeba znać ich średnice i długość, bo od nich zależą straty ciśnienia, które wpływają na wymagane ciśnienie pompy.
Jeżeli pompa ma zasilać kilka urządzeń, musi z wydajnością równą sumie wydajności wszystkich tych urządzeń tłoczyć wodę na wysokość odpowiadającą najwyższemu punktowi kaskady, strumienia lub strumienia tryskającego z fontanny. Wysokość ta powinna być określona z uwzględnieniem strat ciśnienia.
Po określeniu potrzebnej wydajności i wysokości podnoszenia wody dobiera się pompę korzystając z wykresu jej pracy (zamieszczonego w katalogu pomp danego producenta lub na opakowaniu urządzenia). Korzystając z wykresu trzeba sprawdzić, w jakich jednostkach jest na nim podana wydajność pompy. Niektórzy producenci podają ją w m3/h, inni w l/min. (1 m3 = 1000 litrów, a 1 h = 60 minut)
- Zasilanie. Większość pomp zasilana jest napięciem 230 V. Są też pompy niskonapięciowe (zasilane napięciem bezpiecznym 12 lub 24 V) i te wymagają transformatora.
- Instalacje. Z myślą o oczku wodnym warto przygotować szczelną skrzynkę z gniazdkami elektrycznymi, do których będą podłączane pompy i inne urządzenia montowane w oczku. Obwód zasilający urządzenia do oczka powinien być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym oraz różnicowoprądowym zapewniającym bezpieczeństwo użytkowania urządzeń zasilanych napięciem 230 V.
|
|