Stosuje się, aby ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć koszt odgrzewania wody - nawet o 50%. Basen należy przykrywać na noc oraz podczas chłodnych i pochmurnych dni.
1. Folie słoneczne. Najczęściej stosowane, bo najtańsze. Do wyboru są:
- folie piankowe, które chronią wodę przed stratami ciepła, ale nie przepuszczają do wody promieniowania słonecznego;
- folie pęcherzykowe - nieco słabiej izolują, ale za to przepuszczają promieniowanie słoneczne, które dogrzewają wodę. Największe efekty daje przykrywanie basenu folią pęcherzykową pokrytą cienką warstwą srebra, która wpuszcza promieniowanie, ale go nie wypuszcza.
2. Zadaszenia basenowe. Wykonywane w postaci teleskopowo przesuwanych segmentów z poliwęglanu. Skutecznie chronią przed niepotrzebnymi stratami ciepła. Znacznie droższe niż folie słoneczne, za to woda w przykrytych nimi basenach stygnie znacznie wolniej, a nagrzewa się o wiele szybciej niż w tych, w których zastosowano folię słoneczną. Poza tym, jeśli przykrycie jest nieco wyższe - tzn. ma 1-1,5 m - można korzystać z basenu także wtedy, gdy jest chłodno, lub gdy pada deszcz.
3. Balony basenowe. Wykonane z grubej, częściowo zbrojonej folii PVC. Są nie tylko 2-3-krotnie tańsze od zadaszeń basenowych, ale również bardziej praktyczne, mają bowiem około 2,5 m wysokości, zatem można się pod nimi swobodnie poruszać. Balony można dopasować do konkretnego basenu, łatwo je zamontować i zdemontować, mają też różne kolory. Są niedrogie w eksploatacji - mała sprężarka do napełniania balonu zużywa tyle energii co żarówka mocy 100 W.
 Kontakt
|
|