Grzałka elektryczna
Moc takich grzałek (od 3 do 18 kW) należy dobrać do wielkości basenu. Powyżej 9 kW wymagają zasilania z sieci trójfazowej.
+ Są łatwe w montażu (bezpośrednio przy basenie);
+ mają niewielkie wymiary.
- Są dość drogie; kosztowna jest również ich eksploatacja.
Kocioł
Najczęściej gazowy lub olejowy służący do ogrzewania domu. Takie rozwiązanie wymaga zamontowania w kotłowni lub na zewnątrz specjalnego wymiennika, najczęściej ze stali nierdzewnej lub z tytanu, czyli materiałów o dużej odporności na działanie chloru.
+ Dość niskie koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne.
- Basen musi być usytuowany blisko domu.
Kolektory słoneczne
Wykorzystują darmową energię słoneczną. Mogą również dodatkowo ogrzewać wodę użytkową do domu i wspomagać c.o. (wówczas potrzebny jest jeszcze zbiornik buforowy, inaczej wymiennik ciepłej wody - jak do ogrzewania wody przez kocioł).
+ Zdecydowanie najniższe koszty eksploatacyjne;
+ możliwość ogrzewania domowej wody użytkowej.
- Wymagają dość dużej powierzchni na dachu lub wolnej przestrzeni w ogrodzie (powierzchnia kolektorów powinna być co najmniej równa połowie powierzchni basenu);
- dość wysokie koszty inwestycyjne.
Pompa ciepła
Działa przez cały rok i przetwarza na ciepło darmową niskotemperaturową energię zgromadzoną w gruncie, wodach podziemnych lub powietrzu. Głównymi elementami instalacji są: pompa ciepła, podłączenie do źródła ciepła (wymiennik gruntowy, studnie lub czerpnia powietrza), zbiornik buforowy.
+ Bardzo niskie koszty eksploatacyjne;
+ może także służyć do podgrzewania wody użytkowej w domu i do centralnego ogrzewania.
- Inwestycyjnie najdroższe rozwiązanie.