Strona główna » Basen w ogrodzie » Rodzaje basenów
Rodzaje basenów

Do ustawiania na powierzchni

1. Z blach stalowych z podporami usztywniającymi lub bez podpór, uszczelniane folią. Ustawia się je na ubitym, wypoziomowanym gruncie. Mimo, że można je złożyć samemu, pewniej jest powierzyć to fachowcowi. Lepiej też nie rozmontowywać ich na zimę, bo skręcanie i rozkręcanie skraca ich żywotność. Aby zamaskować podpory, można je obudowywać drewnianym tarasem.

Kształt: koło, owal, wielokąt foremny.

Wymiary: średnica 3-6 m lub długość 6,4-12 m i szerokość 3,6-5,5 m. Głębokość 1,2 lub 1,3 m.

2. Z grubych folii poliestrowych i PVC. Ustawia się je na gruncie, po zastąpieniu warstwy ziemi roślinnej ubitą podsypką z piasku i przykryciu jej geowłókniną. W czasie napełniania wodą nabierają kształtu; niektóre trzeba wcześniej napompować. Nie są najpiękniejsze, ale trwałe i łatwe w montażu. Na zimę można je opróżnić i złożyć.

Kształt: koło, owal, wielokąt foremny.

Wymiary: średnica 3-8 m lub długość 3,5-10,2 m, szerokość 2,6-4,5 m. Głębokość 0,6-1,5 m.


Do wkopania

1. Z laminatu. Niecki z laminatów wymagają jako podkładu wylewki betonowej; przestrzeń między wykopem a ściankami basenu wypełnia się piaskiem wymieszanym z cementem. Mieszankę tę wsypuje się warstwami równocześnie z napełnianiem basenu wodą. Kupując taki basen, warto zwrócić uwagę na jakość laminatu, bo pod tym względem poszczególne wyroby mogą się znacznie różnić. Lepiej też kupować nieckę w całości, a nie składaną z elementów.

Wymiary: długość 4-8 m, szerokość 1,5-4 m, głębokość 0,6-1,4 m.

Kształt: prostokąt, owal, nieregularny.

 

2. Z blach stalowych, uszczelniane folią.

- Z podporami usztywniającymi. Trzeba je ustawiać na zbrojonej płycie betonowej, a ściany obsypać od zewnątrz suchą mieszanką piaskowo-cementową. Są drogie.

Kształt: prostokąt.

Wymiary: długość 6-12 m, szerokość 3-6 m, głębokość 1,5 m.

- Bez podpór, do całkowitego albo częściowego wkopania w grunt; niektóre można też ustawiać na powierzchni terenu. Pod stalowy basen wkopywany trzeba wybetonować dno. Jeśli basen ma być owalny, wzdłuż prostych odcinków ścian należy zbudować mury oporowe z bloczków betonowych. Wokół ścian łukowych trzeba zrobić przynajmniej obsypkę z suchej mieszanki piasku z cementem lub podobny mur oporowy - zgodnie z zaleceniami firmy basenowej. Baseny w kształcie ósemki obsypuje się suchą mieszanką piaskowo-cementową. Wszystkie te baseny można montować samemu, ale lepiej czynność tę powierzyć firmie. Baseny naziemne można składać na zimę.

Kształt: koło, owal, ósemka; ale są też inne, na przykład "jezioro" lub "L".

Wymiary: średnica 2-10 m i głębokość 0,6-1,5 m (te właśnie baseny - jeśli są nie głębsze niż 1,2 m - można stawiać na ubitym gruncie) lub też: długość 5,4-12,6 m, szerokość 3-6 m, głębokość 1,2 lub 1,5 m.

3. Baseny z drewna impregnowanego uszczelnianego folią.

Drewniany szkielet basenu usztywnia się stalowymi podporami. Ściany obija się od wewnątrz wodoodporną sklejką, a dno formuje z zagęszczonego żwiru, którym zasypany jest szkielet dna. Tak zbudowaną nieckę wykłada się wykładziną, a następnie wkładem foliowym dopasowanym do kształtu niecki. Taki basen można usytuować nawet na działce o wysokim poziomie wód gruntowych.

4. Baseny betonowe i murowane. Budowa takich basenów jest czaso- i pracochłonna, za to niecka może mieć dowolny kształt. Zbudowane sposobem gospodarczym mogą być nieco tańsze niż prefabrykowane. Należy pamiętać o zostawieniu miejsca do podłączenia instalacji basenowych. Basen musi być wykończony materiałami wodo- i mrozoodpornymi. Zapewnienie szczelności basenu, który ma być wykończony płytkami ceramicznymi, jest bardzo trudne i wymaga starannego nakładania preparatów uszczelniających. Znacznie łatwiej to osiągnąć, zastępując


Kontakt           


szukaj:
 
 
 
Strona główna | O firmie | Usługi | Gwarancja | Pracownicy | Linki | Cennik | Mapa serwisu | Kontakt