Lampy ogrodowe mogą służyć do stałego oświetlenia części powierzchni działki albo jako oświetlenie dekoracyjne lub włączane tylko na określony czas potrzebny na przykład do przejścia od furtki do domu. Wybierając lampy, nie należy się kierować wyłącznie ich urodą, ale trzeba dopasować je do miejsca, w którym będą zamontowane, oczekiwanego efektu oświetlania i napięcia, jakim mają być zasilane. Trzeba też uwzględnić to, jak długo mają świecić w ciągu doby:
- oprawy przystosowane do żarowych źródeł światła instalować tam, gdzie będą świeciły przez krótki czas,
- do oświetlenia stałego wybrać oprawy przystosowane do źródeł energooszczędnych: świetlówek kompaktowych, lamp rtęciowych, sodowych albo metalohalogenkowych. Zużywają one kilkakrotnie mniej energii w porównaniu ze zwykłymi żarówkami, co oznacza mniejsze rachunki za oświetlenie.
Wybrane lampy należy zawsze montować zgodnie z podawaną instrukcją obsługi.
Do oświetlenia ścieżek komunikacyjnych, dekoracyjnego podświetlenia klombów i niskich krzewów służą głównie małe oprawy ogrodowe o wysokości do 50 cm. Przenośne lampy mogą być montowane na wbijanych w ziemię ostrzach. Montowane na stałe przytwierdza się do betonowych fundamentów - gotowych (na przykład z bloczków betonowych) lub wykonanych na miejscu wbudowania lampy, ewentualnie przykręca do utwardzonej nawierzchni (płyt chodnikowych lub kostki brukowej). W gotowych fundamentach lub elementach nawierzchni należy wywiercić otwory do przeprowadzenia kabli i włożenia kołków rozporowych (jeżeli nie były one przygotowane wcześniej). W wykonywanych na miejscu - umieścić rurkę osłonową (peszel) do przeprowadzenia kabla i przygotować otwory pod kołki rozporowe.
Lampy takie mogą być zasilane albo napięciem 12 lub 24 V (w tych instaluje się żarówki o mocy 10-20 W, najczęściej halogenowe), albo napięciem 230 V (te różnią się od niskonapięciowych typem oprawki żarówkowej i stopniem ochrony przed wnikaniem wody - wymagany minimum IP 44).
Do podświetlenia elewacji, drzew czy wysokiego żywopłotu stosuje się oprawy reflektorowe:
- umieszczane na powierzchni - na ostrzu wbijanym w grunt,
- przykręcane śrubami do utwardzonego podłoża albo fundamentu,
- chowane w podłożu w ten sposób, by wierzch lampy znajdował się na wysokości terenu. Takie lampy umieszcza się na podsypce żwirowej i ota-cza żwirem lub betonem.
Reflektory muszą mieć hermetyczne obudowy i szyby ochronne odporne na uderzenia; zasilanie - napięciem niskim lub sieciowym.
Do oświetlenia podjazdu, ścieżek wzdłuż domu czy okolic ogrodzenia murowanego mogą służyć kinkiety lub plafony - montowane na ścianie, w murze lub słupku ogrodzenia albo oprawy montowane w zagłębieniu muru. Można je mocować na kołki rozporowe lub śruby. Do takich lamp trzeba wcześniej doprowadzić przewody ukryte w ścianie lub w słupku. Zasilanie - napięciem niskim lub sieciowym.
Do oświetlenia ogólnego większych powierzchni używa się lamp na masztach o wysokości 2-3 m. Mają albo oprawkę do wkręcenia zwykłych żarówek lub świetlówek kompaktowych albo oprawę z wbudowanym stabilizatorem do rtęciowych, metalohalogenkowych lub sodowych źródeł światła. Zasilanie - 230 V. Maszty muszą być osadzone na betonowym fundamencie z otworem do wprowadzenia kabla i elementami umożliwiającymi stabilne przykręcenie lamp. Elementami tymi mogą być na przykład zatapiane w betonie śruby albo specjalne "stopy" dopasowane do konkretnych lamp, zawierające z jednej strony zbrojenie do zatopienia w betonie, z drugiej - śruby do przykręcenia lampy. Można też w fundamencie wywiercić otwory do wprowadzenia dybli, za pomocą których będzie przykręcona lampa. Fundament taki można kupić jako gotowy prefabrykat lub wykonać bezpośrednio w miejscu zamontowania oprawy.

Kontakt