Przed założeniem trawnika należy zastanowić się nad doborem odpowiednich odmian traw. Ze względu na fakt, że trawnik założony na bazie mieszanki ma lepsze cechy użytkowe odradzamy stosowanie nasion jednoskładnikowych. W handlu dostępne są różne mieszanki trawnikowe, składające się z odmian o określonych cechach użytkowych. W zależności od składu odmianowego spotkamy się z mieszankami (podział umowny):
- uniwersalnymi (parkowymi)
- dywanowymi (gazonowe)
- sportowymi ('Wembley') i rekreacyjnymi
- wolnoodrastającymi (typu golf)
- do cienia
- kwiatowe-łąkowe (typu 'łąka naturalna')
- regeneracyjnymi (zawierającymi nasiona traw dający szybki efekt uzupełniania braków)
- itp.
Wszystkie dostępne w handlu mieszanki muszą posiadać Świadectwo Kwalifikacji stwierdzające skład mieszanki, zdolność kiełkowania poszczególnych odmian i datę ważności (zwykle na okres 6-9 miesięcy). Wymóg udostępnienia powyższego świadectwa spoczywa na sprzedawcy. Ważnośc świadectwa może być przedłużona po wykonaniu i przejściu próby kiełkowania przez inspekcję nasienną.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabroniona jest obecnie sprzedaż traw 'na wagę' (z worka)- gdyż jest to uznawane za konfekcjonowanie, kupować można tylko trawy w oryginalnych, jednostkowych opakowaniach. Przy kupnie mieszanek traw 'na wagę' istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre składniki znajdą się na spodzie mieszanki, podczas gdy inne przemieszczą się do warstwy górnej worka- co spowoduje zmianę składu. Lepszym rozwiązaniem jest więc zakup traw w mniejszych opakowaniach.
W handlu spotkać można różne rodzaje opakowań traw. Najczęściej są to: 0.5kg, 1kg, 5kg, 15kg i 25kg. Warto zwrócić przy tym uwagę, że istnieje mała różnica w cenie traw w workach: 5, 15 i 25kg.
Na opakowaniu traw powinny być umieszczone następujące informacje: numer partii, nazwa mieszanki, skład gatunkowy i nazwa producenta. Ze względu na stosunkowo krótki okres zachowywania zdolności kiełkowania przez nasiona traw, nie powinno się zakładać trawnika z nasion, które przechowaliśmy z poprzedniego sezonu (a więc dwuletnich). Długie przechowywanie, szczególnie w warunkach podwyższonej wilgotności, obniża kiełkowanie składników mieszanki. Trawę taką możemy wysiać stosując zwiększoną norme wysiewu, jednak wiąże się to z problemem zmianu składu mieszanki- niektóre składniki mogą nie skiełkować!
Ponieważ nie istnieją szczegółowe normy określające typ użytkowy mieszanki, warto przed zakupem sprawdzić przydatność trawy zapoznając się z jej składem odmianowym. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że np. trawa reklamowana przez producenta jako sportowa rzeczywiście ma takie cechy!
UWAGA: czesto spotykamy się z zarzutem że trawy zawierają zbyt dużo zanieczyszczeń. Jeśli u klienta wśród świerzo posianej trawy wyrastają chwasty (a obok na miejscu gdzie trawa nie była posiana chwastów nie ma) to winę za to ponosi zwykle nie czystość nasion traw lecz chwasty już obecne w glebie. Np. mietlica pospolita jest pobudzana do kiełkowania przez światło- przygotowując podłoże pod trawnik wyrzucamy na powierzchnię nasiona mietlicy która bujnie kiełkuje!
Trawy dzielimy na: kępkowe (rośliny tworzą zbite kępki) i rozłogowe (wypuszczające podziemne, poziome pędy).

Kontakt