Strona główna » Usługi » Ogrodnictwo » Trawnik » Koszenie trawnika » Kosiarki
Kosiarki

Zakup kosiarki może być równie trudnym wyborem co zakup samochodu. Zróżnicowanie cen sięga od około 60zł (podcinarki) do 30'000.00zł (wielofunkcyjne zestawy samojezdne z osprzętem).

Podział kosiarek w/g rodzaju noża:

  • podcinarki (trymery) żyłkowe
    2558standardowy- ręczny wysuw żyłki / z funkcją wysuwu automatycznego, z żyłką pojedynczą bądź podwójną, elektryczne, akumulatorowe bądź spalinowe. Nadają się do koszenia małych powierzchni, głównie w miejscach trudno dostępnych dla kosiarek tradycyjnych np. pod drzewami, przy ścianach i murkach. Na rynku są najtańsze modele elektryczne o mocy od 250W do droższych o mocy około 450W. Lepiej wyważone a więc łatwiejsze w pracy, są podkaszarki z silnikiem umocowanym przy rączce, w górnej części podkaszarki.
  • kosy spalinowe z metalowym nożem tnącym umocowanym na sztywnym wale
    W tej grupie znajdziemy mocniejsze modele które pozwalają na mocowanie noży metalowych jak i ostrzy żyłkowych.
  • kosiarki wrzecionowe (bębnowe)
    Kosiarka bębnowa- wrzecionowaNie niszczą źdźbeł trawy, w odróżnieniu od kosiarek rotacyjnych- nieznacznie uszkadzających źdźbła. Można stosować do cięcia wysokiej trawy (do około 12-15cm), choć wiąże się to z większym wysiłkiem w przypadku kosiarek ręcznych.
    Wadą kosiarek bębnowych jest trudność w ostrzeniu ostrza i duży koszt jego wymiany. W bęben tnący wyposażonych jest większość kosiarek ręcznych (pchanych).
  • kosiarki nożowe rotacyjne
    W tej grupie występuje większość kosiarek elektrycznych i spalinowych używanych w ogrodzie.
  • kosiarki nożowe listwowe, nożyce ACCU, nożyce ręczne do trawy
    676Zaletą jest wysoka sprawność koszenia bez względu na wysokość trawy.

Podział kosiarek rotacyjnych w/g techniki cięcia:

  • kosiarki z bocznym wyrzutem
    Boczny wyrzut: tornado Nadają się do cięcia trawników zaniedbanych, wysokich. Idealne przy rzadkim koszeniu. Podczas procesu koszenia trawa jest podnoszona, ścinana i wyrzucana na bok. Wzdłuż linii koszenia tworzy się wał ściętej trawy, łatwy do zgrabienia. Wadą kosiarek z bocznym wyrzutem jest konieczność zgarnięcia skonoszonej trawy za pomocą grabii. Przykład- kosiarki STIGA: Tornado i Dino.
  • kosiarki z koszem
    Kosz: turbo Pozwalają na dokładne ścinanie trawy bez względu na porę roku czy rodzaj trawy (niska/wysoka czy lekko wilgotna). Noże tnące pracują jak wentylator wciągając wszystko, co napotkamy na trawniku np. jesienne liście, gałązki, oderwane fragmenty mchu. Skoszony materiał wrzucany jest do kosza. Wadą jest konieczność częstego zatrzymywania i opróżniania kosza. Przykład- kosiarki STIGA Turbo, GARDENA Hattric 4002.
  • kosiarki samomielące (multiclip, mulchcut)
    MultiClipCzęsto mylone z kosiarkami z bocznym wyrzutem. Standardowo nie są wyposażone w kosz, choć spotykane są również urządzenia dwusystemowe. Pozwalają oszczędzić czas koszenia (do 30%) oraz wysiłek jaki wkładamy w częste nawożenie i grabienie trawnika. Kosiarki samomielące wyposażone są w specjalne noże tnące obracające się pod powiększoną, wyprofilowaną osłoną noża. Każde źdźbło zostaje ścięte a następnie dokładnie, kilka razy przemielone w obudowie. Drobinki trawy są wyrzucane na powierzchnię gleby, gdzie rozkładają się pod wpływem operacji słonecznej tworząc naturalny nawóz. Wady: kosiarki samomielące używane moga być na trawnikach regularnie ciętych, nie należy pracować przy mokrej trawie oraz przy niskich temperaturach (zwłaszcza wczesną wiosną i późną jesienią). Przykład- kosiarki STIGA Multiclip, Gardena Hattric 4008, 4010.

Podział kosiarek w/g rodzaju napędu:

  • kosiarki mechaniczne- pchane
    2460Nie zanieczyszczają środowiska, są ciche. Najczęściej wyposażone są w bębnowy (wrzecionowy) system cięcia. Wymagają pewnej wprawy, siły i regularnego koszenia. Nie nadają się do koszenia dużych trawników. Idealnie sprawdzają się przy koszeniu niewielkich, równych powierzchni w kształcie wydłużonego prostokąta. Przykład STIGA Major.
  • kosiarki akumulatorowe i podkaszarki akumulatorowe
    2516Są szczególnie ciche i niezależne od źródła prądu np. na oddalonych od miasta działkach, cmentarzach. Wadą jest krótki czas pracy- do około 20-40 minut. Po pracy zakończeniu pracy należy całkowicie rozładować baterie! Trwałość baterii wynosi około 4-7lat.
  • kosiarki zasilane energią słoneczną
    Wadą jest niewielka moc i praca tylko w dni i w rejonach słonecznych. Stosunkowo drogie.
  • kosiarki elektryczne (zasilane kablem) i podkaszarki elektryczne
  • kosiarki spalinowe i kosy spalinowe
    Droższe w eksploatacji od kosiarek elektrycznych. Powodują wiekszy hałas od kosiarek elektrycznych.

Podział kosiarek w/g konstrukcji:

  • nożyce ACCU
    2500Dzięki zasilaniu bateryjnemu i niewielkim rozmiarom nadają się do dokaszania niewielkich powierzchni, gdzie dostęp standardową kosiarką jest utrudniony. Wadą jest krótki czas pracy (30-60 minut) i długi okres ładowania (około 3-24 godzin w zależności od zasilacza).
  • podcinarki żyłkowe- trymery
  • kosiarki na kołach pchane
  • kosiarki z napędem
    Znacznie ułatwiają pracę, szczególnie w przypadku cięższych kosiarek spalinowych (z silnikami powyżej 4.0KM). Droższe modele wyposażone są w regulator prędkości.
  • kosiarki samojezdne i zestawy kosiarkowe
    Nadają się idealnie do cięcia większych powierzchni (powyżej 2000m2). Są prestiżową inwestycją dla właścicieli ogrodów.
  • kosiarki na poduszce powietrznej
    Nadają się do pracy w terenie płaskim, przy dobrze utrzymanych trawnikach. Nie nadają się do pracy na luźnym, piaszczystym podłożu.

Jeżeli trawnik jest koszony systematycznie (co najmniej 1-2 razy w tygodniu) skoszoną trawę możemy pozostawić na trawniku (musi być jednak równomiernie rozłożona). W pozostałych przypadkach trawę należy usuwać za pomocą specjalnych grabii do trawy lub używać kosiarek z koszem. W przeciwnym wypadku grozi nam powstanie nieprzepuszcalnej podeszwy tzw. pilśni. Jako zasadę należy przyjąć koszenie tylko trawników suchych! Stosując kosiarki samomielące typu 'Multi-Clip' nie musimy usuwać skoszonej trawy, należy tylko regularnie przeprowadzać zabiegi wertykulacji.

Przy wyborze rodzaju kosiarki można kierować się następującymi wskazówkami:

  • bardzo mały teren bez dostępu do prądu- nożyce ręczne, nożyce akumulatorowe typu ACCU
  • bardzo mały teren z dostępem do prądu bądź miejsca niedostępne dla kosiarek na kółkach- podkaszarki żyłkowe
  • mały teren z dostępem do prądu- kosiarki elektryczne
  • mały teren, równy i dobrze utrzymany- kosiarki wrzecionowe- bębnowe, ręczne (pchane)
  • teren bez dostępu do prądu- kosy spalinowe
  • duży teren- kosiarki spalinowe
  • bardzo duży teren- kosiarki spalinowe z napędem wspomagającym kół, lub kosiarki samojezdne
  • teren pochyły- wycinacze spalinowe lub podkaszarki elektryczne, względnie kosiarki z silnikami górnozaworowymi


Dobór kosiarki w/g powierzchni trawnika (dane orientacyjne! dla komfortowej pracy):
Max. powierzchnia trawnika [m2]Kosiarka
500 ręczne
1200 elektryczne 800W
1300 elektryczne 1000W
1600 elektryczne 1100-1300W
1800 elektryczne 1600W
1500-1800 spalinowa 3.7KM
1800 spalinowa 3.7-5.0KM boczny wyrzut
1800-1900 spalinowa 4.0KM
2000-2300 spalinowa 5.0KM, napęd
2300-2400 spalinowa 5.5KM, napęd
3700-6400 kosiarka samojezdna np. STIGA Park, Villa
>6400 traktor rolniczy z kosiarką rotacyjną


676Do koszenia trawy w miejscach o trudnym dostępie: pod drzewami, przy ścieżkach, murkach używamy elektrycznych podcinaczy żyłkowych (zasilanych z sieci lub akumulatora) lub ręcznych nożyc (stałych lub obrotowych, najlepiej z ostrzem pokrytym teflonem). W przypadku trudno dostępnych dużych terenów (szczególnie na stokach i pod drzewami) polecamy podcinacze spalinowe dwusuwowe, które powodują jednak spory hałas. Wady tej pozbawione są droższe podcianacze z silnikami czterosuwowymi, z reguły nieco cięższe i większe.
Obudowa kosiarki ma duże znaczenie dla jej trwałości. Wśród osłon plastikowych szukajmy tych wykonanych z wysokoudarowego tworzywa (PP lub lepiej ABS). Najlepsze są obudowy oraz koła wykonane ze stali lub lżejszego aluminium.
Przy dużych trawnikach np. przydrożnych lub parkowych, które kosimy rzadko, szczególnie sprawdzają się kosiarki spalinowe z bocznym wyrzutem.
Starajmy się unikać koszenia trawnika wilgotnego (duże opory cięcia, szybkie tępienie się noża, względy bezpieczeństwa przy kosiarkach elektrycznych) oraz przy suszy- końcówki trawy szybko wtedy zasychają, potęgując efekt żółkniecia.
Jeżeli mamy do wyboru kosiarkę spalinową i elektryczną- wybierzmy elektryczną. I jeszcze jedna ważna uwaga: na glebach piaszczystych, szczególnie dla trawników zaniedbanych i na terenach pochyłych nie stosujmy kosiarek na poduszce powietrznej- praca wśród tumanów kurzu nie należy do przyjemności!

Uwagi przy kupnie kosiarek elektrycznych

Kosiarki różnią się mocą silnika(najczęściej): 700, 800, 900, 1000, 1300, 1600W. zasadniczo im mocniejszy silnik-tym większa średnica noża tnącego. Optymalnym rozwiązaniem dla małych ogródków przydomowych z często koszonym trawnikiem jest kosiarka z silnikiem około 900-1000W.Kosiarka o zbyt małej mocy wymusza bardzo powolna pracę, a mała średnica nożapowoduje zwiększenie ilości przejazdów. Zbyt duże opory cięcia przy małej mocy silnika ograniczają też jego żywotność. Kosiarki elektryczne wyposażone w silniko dużej mocy są z kolei dużo cięższe do prowadzenia. Wśród kosiarek elektrycznych praktycznie nie spotyka się modeli ze wspomaganiem napędu.

Uwagi przy kupnie kosiarek spalinowych
Rodzaj silnika.
Obecnie prawie nie spotyka się kosiarek z silnikami dwusuwowymi. Najczęściej na rynku polskim oferowane są silniki czterosuwowe (pracujące na benzynie bezołowiowej) firm: Briggs and Stratton, Tecumsech, Honda.
Ze względu na stopień komplikacji nie są standardowo dostępne silniki z katalizatorami. Nie jest to jednak przeszkodą, gdyż nowoczesne silniki czterosuwowe stosowane w kosiarkach charakteryzuja się bardzo małą emisją spalin. Wyznacznikiem niskiej emisji spalin jest kalifornijski certyfikat CARB.
Innym ważnym parametrem pracy silnika jest poziom hałasu. Zgodnie z ustaleniami UE od roku 2004 poziom hałasu kosiarek spalinowych nie może przekraczać 96dB.
Najbardziej popularne są modele z silnikami dolnozaworowymi. Kosiarki te mogą pracować na stokach o bardzo małym nachyleniu, zwykle nie przekraczających 5%. Wady tej pozbawione są kosiarki z silnikami górnozaworowymi, z reguły znacznie droższe (obecne np. w modelach firmy Honda), które umozliwiają pracę na pochyłości do 20%.
Olej.
Kupując kosiarkę z silnikiem spalinowym musimy pamiętać, że przed jej uruchomieniem będziemy mieli styczność z olejem! W przypadku silników dwusuwowych (rzadko spotykanych w nowych modelach) olej mieszamy bezpośrednio z benzyną (w zależności od typu silnika używamy benzyny bezołowiowej lub ołowiowej).
Silniki czterosuwowe sprzedawane są bez oleju w misie olejowej! W komorze olejowej może znajdować się niewielka ilość oleju konserującego (zwykle zabarwionego na kolor czerwony), który jednak nie nadaje się do pracy! Nowy olej (standardowo klasy SAE 30, choć zależy to od zaleceń producenta silnika) nalewamy górnym otworem bez spuszcania oleju konserującego (zwykle pojemność misy olejowej kosiarki wynosi około 0.6litra lub więcej, należy to sprawdzić w instrukcji). Po pierwszych 5 godzinach pracy wymieniamy olej na nowy. Następne zmiany oleju przeprowadzamy co około 20 godzinach pracy. Do spuszczenia zużytego oleju potrzebny jest specjalny klucz czworokątny, dlatego też czynność tę najlepiej powierzyć serwisantowi. Olej możemy też wylać przez otwór wlewowy, jednak może to spowodować przedostanie się oleju do gaźnika lub tłumika. Jeżeli zdecydujemy się na tą czynność pamiętajmy, że podczas wylewania oleju nie można obracać nożem kosiarki (osią silnika), gdyż grozi to zanieczyszczeniem gaźnika i tłumika przez olej.!

Orientacyjna pojemność miski olejowej dla silników Briggs and Stratton.
Rodzaj silnikaIlość oleju [1]
3-4KM 0.6
6KM Intec 0.6
8KM B&S 1.3
10.5KM B&S 1.41
11KM B&S 1.41
12.5KM B&S 1.41
Przy kupnie kosiarki z napędem lub połączonej z aeratorem lepiej wybierać modele z silnikami o większej mocy (co najmniej 4KM).

Sterowanie
Kosiarki posiadają najczęściej następujące elementy sterujące (w zależności od modelu):

  • wyłącznik silnika (w modelach elektrycznych z dodatkowym zabezpieczeniem)
  • regulacja wysokości koszenia: może być centralna (np. w kosiarkach GARDENA połączona jest dodatkowo z obrotowym wskaźnikiem), przez przełożenie osi, oddzielna dla każdego koła za pomocą dźwigni
  • regulacja prędkości silnika spalinowego (niektóre modele posiadają automatyczną regulacje prędkości i dźwignia gazu nie występuje)
  • dźwignia włączenia napędu noża (modele spalinowe), w modelach elektrycznych występuje automatyczne sprzęgło
  • dźwignia włączenia napędu kół (kosiarki spalinowe samobieżne-S)
  • dźwignia regulacji biegów (modele spalinowe wielobiegowe-XSPEED)
  • włącznik rozrusznika (modele spalinowe z rozrusznikiem- E)
  • pokrętło włączenia aeratora (tylko kosiarki firmy Gardena- wszystkie modele)


Kontakt           


szukaj:
 
 
 
Strona główna | O firmie | Usługi | Gwarancja | Pracownicy | Linki | Cennik | Mapa serwisu | Kontakt